“Sve što trebate znati o ARGANOVOM ULJU”
Arganovo ulje poznato je još i kao marokansko ulje, jer se i proizvodi u Maroku od drva Argana (Argania spinosa). Njegova namjena nije samo za njegu lica, već ima puno širu primjenu. Saznajte zašto je ovaj prirodni proizvod poznat u svijetu kao tekuće zlato. Ovaj veoma traženi preparat ima blagotvorno djelovanje na vašu kožu, kosu, koristi se za njegu usana, stopala, noktiju. Najbolje kod arganovog ulja je što se može koristiti u svojoj čistoj formi, a također je i sastojak skupih preparata, krema i losiona. Najčešće korišteno na ovom prostoru je i dalje arganovo ulje za lice i kosu u svojoj najčistijoj formi, a koristi se i za njegu drugih dijelova tijela.
Marokansko arganovo ulje sastav
Argania spinosa je drvo koje se može naći samo u jugozapadnom Maroku, i ono ima velike, zelene, okrugle plodove. U plodu se nalazi orah, iz kojeg se dobiva tekuće zlato. Orah mora biti raspukao da bi proizvodnja bila moguća. Zanimljivo je da se arganovo ulje za lice, kosu, kožu i dalje proizvodi na tradicionalan način. Naime, arganov orah se razbija kamenom, melje se jezgra ploda, i ta mljevena smjesa se gnječi rukama i cijedi, sve dok se ne dobije gotov proizvod. Za jednu litru marokanskog ulja potrebno je otprilike 20 sati rada i oko 100 kg arganovog svježeg ploda.
Arganovo ulje bi bilo značajno i u ishrani zbog svoje visoke nutritivne vrijednosti, sadrži nezasićene masne kiseline i vitamin E, ali zbog prilično visoke cijene, uglavnom se i dalje koristi samo za njegu i ljepotu. Tokoferol (vitamin E) je vjerojatno najbitniji sastojak, jer od njega potiče antioksidantno svojstvo ulja, koje je bitno kako u njezi kože, tako i u ishrani. Ono također sadrži karotene, koji su bitni u zaštiti od sunčevih zraka, stoga ulje argana ima bitnu ulogu i kao preparat za sunčanje. Mnoge slavne ličnosti svoju zdravu kožu i kosu održavaju arganovim uljem, navesti ćemo par primjera kako se arganovo ulje za lice može koristiti.
Arganovo ulje za lice
Kao rješenje za ekceme, suhu i upaljenu kožu, iziritiranu kožu, akne, pojačanog lučenja sebuma odlično može poslužiti arganovo ulje. Marokansko tekuće zlato također pomaže kod ujednačavanja tena, zatezanja kože i smanjivanja bora, regenerira i podmlađuje kožu. Arganovo ulje je pogodno za sve tipove kože.
Hidratacija kože arganovim uljem
Arganovo ulje se za njegu lica najčešće koristi za hidrataciju i omekšavanje kože. Lako se upija, i ne ostavlja na koži masni trag, tako da ga to čini jednom odličnom prirodnom kremom za lice, ali i za ostatak tijela. Ulje argana također možete koristiti za njegu vrata, pa i ostalih dijelova tijela kojima je potrebna njega i hidratacija kože. Korištenje je jednostavno, uglavnom se koristi dva puta dnevno (ujutro i navečer), tako što kap ili dvije čistog arganovog ulja stavite na lice koje je još uvijek mokro od umivanja, dobro utrljate kružnim pokretima i ostavite da koža upije.
Anti age djelovanje arganovog ulja
Osim njegovog odličnog svojstva kao hidratantnog sredstva, ulje argana odlično djeluje kao sredstvo protiv starenja kože. Daje koži mladenački sjaj, smanjuje vidljivost bora, vraća koži elastičnost i ostavlja kožu punijom i mekšom. Primjena je ista kao za hidrataciju, dvije kapi na čistu vlažnu kožu umasirati ujutro i navečer.
Arganovo ulje za lice u borbi protiv akni i ožiljaka
Ulje argana djeluje na reguliranje lučenja sebuma, koji uzrokuje pojavu akni tako da upotreba marokanskog ulja može spriječiti pojavu novih akni. Prisustvo vitamina E koji je antioksidant, pomaže da se otklone mrtve i oštećene ćelije s kože i utječe da se stvaraju nove, tako da ožiljci od akni blijede i polako nestaju. Arganovo ulje za akne ne ostavlja masan trag, ono doprinosi da se koža hidratizira (koža sklona aknama je često presušena raznim agresivnim preparatima za borbu protiv akni), a opet pomaže da se koža očisti na jedan divan, prirodan način.
Maska za lice s arganovim uljem
U pitanju je potpuno prirodan proizvod.
Potrebna vam je:
- žlica limunovog soka,
- tri žlice grčkog jogurta,
- žlica meda,
- 3 kapi arganovog ulja
Sastojke izmiješati, pa nanijeti na prethodno očišćeno suho lice i ostavite da odstoji 10 minuta. Isperite toplom vodom. Ova maska će licu vratiti svježinu i mekoću.
Blagotvorna svojstva arganovog ulja na razne tipove kože
Suha koža
Već smo spomenuli da arganovo ulje za lice ima odlično hidratantno svojstvo, pored toga ono smanjuje svrab koji se često pojavljuje kod suhe kao i kod perutave kože. Suha koža ne proizvodi dovoljno sebuma, pa dolazi do poremećaja održavanja njene vlažnosti. Ulje argana može odlično dovesti u normalu lučenje sebuma što je bitno ako želite održati vašu kožu zdravom.
Osjetljiva koža
Arganovo ulje za lice i kožu je 100 % prirodan proizvod tako da je rizik reakcije osjetljive kože mnogo manji, ali naravno uvijek morate testirati proizvod na malom dijelu kože, prije upotrebe, kako biste izbjegli alergijske reakcije. Ulje argana se koristi kod ekcema, psorijaze, dermatitisa i crvenila koji su često povezani sa ovim tipom kože. Ljekovito svojstvo arganovog ulja se ogleda u protuupalnom svojstvu, prisustvu antioksidantnih supstanci, vitamina E.
Masna koža
Masna koža proizvodi više sebuma da bi nadoknadila nedostatak vlažnosti, što dovodi do pojave akni.
Arganovo ulje hidratizira kožu, smanjuje potrebu za lučenje sebuma, i samim tim smanjuje vjerovatnost pojave novih akni.
Mješovita koža
Kombinirana koža je popularnije poznata i kao T zona. Neki su dijelovi lica suhi, a drugi,određeni masni. Uglavnom su masni dijelovi nos i čelo. Redovnom upotrebom ulja argana možete doći do izbalansirane njegovane kože, jer se regulacijom pojačanog i/ili smanjenog lučenja sebuma rješava najbitniji problem kod kombinirane kože.
Zaštita i liječenje kože arganovim uljem
Antioksidantno svojstvo arganovog ulja je zaslužno za ljekovito djelovanje koje se može iskoristiti kod iritirane, ispucale kože, oštećene, pa čak i kod opekotina. Najbolje je koristiti ga kao preventivno sredstvo za suhu ili iritiranu kožu , ali također se može koristiti i da bi se ubrzalo liječenje oštećene kože. Arganovo ulje smanjuje crvenilo i upalu, ublažava bol, i ubrzava njen oporavak. Utrljavanjem par kapi marokanskog ulja na oštećeni dio kože, može se ubrzati proces oporavka i ublažiti neugodan osjećaj.
Ulje argana za njegu stopala, ruku, usni i noktiju
Svojstvo arganovog ulja da omekšava i hidratizira kožu uspješno se može iskoristi u njezi suhih ruku, ispucalih peta, krhkih noktiju i suhih ispucalih usana. Nakon tretmana tekućim zlatom, koža postaje gipka, meka,nokti su jači i zdraviji, a usne mekane i bujne.
Prije spavanja preporučuje se utrljavanje ulja na zanoktice, kao i tretman ruku i stopala. Za pojačan tretman stopala preporučuje se obuvanje čarapa nakon što koža upije arganovo ulje.
Njega usana je jako bitna, naročito u zimsko vrijeme kada one mogu biti ispucale i bolne. Tretman je jednostavan, kap ili dvije utrljajte na usne kao melem, ali budite spremni da višak obrišete.
Arganovo ulje možete dodati u toplu kupku ili u losion za tijelo, i na taj način dodatno njegovati vašu kožu tijela. Ulje argana također može doprinijeti prevenciji strija, kao i spriječiti da one nastanu u trudnoći.
Šminka se uspješno može skidati uljem argana. Ovo je svakako bitan korak kod njege lica. Arganovo ulje je naročito uspješno kod skidanja šminke oko očiju, maskare, zato što nema burne reakcije očiju, ako dođe do kontakta arganovog ulja s očima. Pošto ima hidratantna svojstva nakon skidanja šminke njime, nije potrebna dodatna njega kože.
Ulje argana dokazano čini kosu mekšom, svilenkastom i sjajnijom. Postoji par načina kako možete njegovati vašu kosu ovim marokanskim zlatom. Detaljnije o tome možete pročitajte u nastavku.
Kako koristiti arganovo ulje za kosu
Za njegu kose, arganovo ulje možete jednostavno nanijeti nakon pranja na vlažnu kosu. Ulje argana kosi vraća mekoću i sjaj, obnavlja oštećene vrhove, ali može utjecati i na poboljšanje rasta. Vitamin E kojeg mnogo ima u arganovom ulju za kosu, može utjecati na njezin zdraviji rast, jer ono sadrži antioksidanse, koji utječu na stvaranje novih ćelija.
Arganovo ulje prodire u pore folikula dlake, tako da utječe na njenu elastičnost i njeguje je. Upotrebljava se za otklanjanje peruti tako što se dva puta tjedno prije spavanja utrlja par kapi u tjeme i ostavi da djeluje. Marokansko ulje za kosu će utjecati na lučenje sebuma i spriječiti stvaranje peruti. Njegov hidratantni učinak čini kožu tjemena zdravom.
Čudesno djelovanje arganovog ulja na kosu se odmah može vidjeti, jer kosa postaje sjajnija, lakše se oblikuje i raščešljava. Marokansko ulje ne iritira kožu tjemena, i čak poništava štetna djelovanja kemijskih sredstava kojima tretirate kosu. Ono se često koristi u svojoj čistoj formi kako bi se dobila sjajna, meka i zdrava kosa.
Kako koristimo Arganovo ulje:
Ulje argana kao šampon
Arganovo ulje za kosu je često glavni sastojak šampona, jer vraća vlažnost, jačinu i sjaj. Ovo je rješenje za ljude koji se bore sa suhom kosom, kao i kosom koja je oštećena bojanjem i raznim kemikalijama.
Odlično je što šampon s arganovim uljem kao sastojkom možete koristiti kao i običan šampon, bez dodatnih koraka u svakodnevnoj njezi kose. To je idealna metoda za oporavak i njegu, jer kosa svakim pranjem postaje jača i sjajnija.
Balzam za kosu koji se ne ispire
Ulje argana se može koristiti kao balzam koji se ne ispire, jer ne ostavlja na kosi masni trag, a daje joj osjećaj mekoće, svilenkast osjećaj i sjaj. Kada se tretira arganovim uljem, kosa se lakše raščešljava, što sprečava daljnja oštećenja.
Marokansko ulje za kosu se lako koristi, jednostavno par kapi ulja nanesite na dlanove, razmažite i onda pročešljajte vlažnu kosu prstima. Najlakše je to uraditi nakon pranja, kada se kosa obriše ručnikom i samo malo prosuši. Slobodno arganovo ulje za kosu utrljajte i u tjeme, kako biste njegovali kožu glave, i poboljšali rast kose.
Kako se pravi maska za kosu od arganovog ulja
Kako biste kosi osigurali dubinsku njegu, možete nanijeti veću količinu ulja, koje će djelovati kao maska.
Na kosu nanesite veću količinu ulja, dobro izmasirajte kosu i tjeme, i omotajte je u ručnik kako ne biste natopili jastuk uljem. Spavajte s ručnikom na glavi i ujutro kosu operite šamponom.
Ova dubinska ishrana će kao rezultat imati izuzetan sjaj kose i kojoj će se vratiti vitalnost. Najbolje je što je ovaj tretman 100 % prirodan, niste tretirali kosu teškim kemikalijama već marokanskim arganovim uljem koje je čisto i zdravo.
Također možete sami napraviti i ovu masku za kosu s arganovim uljem:
- 2 žlice maslinovog ulja,
- 1 žlica arganovog ulja,
- 1 žlica meda.
Izmiješajte sastojke u posudi i nanesite na kosu. Dobro umasirajte i umotajte toplim ručnikom. Masku bi trebalo ostaviti da djeluje pola sata. Nakon toga operite kosu šamponom. Poslije ovakvog tretmana kosa će biti jača, mekša i sjajnija.
Arganovo ulje možete koristiti i za oblikovanje kose
Ako morate oblikovati kosu na brzinu, ulje argana je odlično rješenje. Ono će kosi dati sjaj i kosa neće biti naelektrizirana. Također arganovo ulje za kosu može poslužiti i kod njenog ispravljanja i feniranja, jer sprečava oštećenja toplinom, i dodatno je njeguje. Koristi se slično kao balzam, samo što kosa ne mora biti vlažna. Jednostavno par kapi utrljajte prstima u kosu, ne morate mnogo koristiti, par kapi je sasvim dovoljno.
Kako znati da li je to što kupujete zaista arganovo ulje?
Arganovo ulje ima blago orašast miris, svilenkasto je i koža i kosa ga brzo upijaju. Na etiketi proizvoda mora pisati ˝100 % arganovo ulje˝ ili ˝100% argania spinosa kernel oil˝.