Pravilna njega i higijena stopala
Prekrasna stopala važna su u svakom dobu života, no briga za stopala se obično zanemaruje u odnosu na njegu drugih dijelova tijela. Zbog svakodnevnih obaveza i užurbanog životnog ritma teško je pronaći vremena za pravilnu njegu i higijenu stopala.
Stopala su jedan od najopterećenijih dijelova našeg tijela i zato im treba posvetiti posebnu pažnju i opuštanje kad god smo u mogućnosti. Stopala zimi pate od previše topline, nedovoljne slobode, stalno smo u čarapama, toploj zatvorenoj obući, često nam se znoje stopala. Ljeti smo izloženi raznim utjecajima isušenja i ostećenja kože stopala, kao i stvaranju zadebljanja.
Donosimo Vam tri jednostavna koraka s kojima može popraviti stanje stopala u svega nekoliko minuta dnevno.
- Kupka za stopala
Svaka njega stopala započinje kupkom. Odgovarajuća kupka opušta umorna stopala, pospješuje cirkulaciju, vraća im svježinu i omekšava tvrdu kožu.
Svaku večer napravite toplu kupku za stopala u koju možete dodati morsku sol i nekoliko kapi eteričnih ulja. Najbolje je koristiti eterična ulja lavande, čajevca i eukaliptusa jer imaju antiseptička svojstva i štite stopala od bakterija, gljivica i bradavica.
Svaku večer, prije spavanja, napunite kadu ili lavor toplom vodom, uronite noge u vodu i ostavite stopala da „ uživaju“ 15 minuta. Kada se stanje stopala popravi, kupku možete ponavljati jednom ili dva puta tjedno.
Da biste riješili problem tvrdih stopala ne morate ići kozmetičaru. Možete i sami kod kuće napraviti tretman sa kupkom i maskom za stopala.
Sastojci:
Za kupku:
– 1 žličica eteričnog ulja
– 1 šaka krupne morske soli
– 2 žličice soka od limuna
Za masku:
– 1 žličica eteričnog ulja
– 1 žličica limunovog soka
– 1 žličica ružine vodice
Postupak:
Napunite kadu ili lavor toplom vodom i dodajte sol, limunov sok i eterično ulje te sve dobro izmiješajte. U kupku stavite noge i ostavite da se koža dobro namoči, oko 15 do 20 minuta. Nakon toga kamenom ili turpijom dobro istružite pete i tabane. U posudi izmiješajte po žličicu ružine vodice, eteričnog ulja i limuna. Smjesom namažite pete u debljem sloju, ostavite da se malo osuši te obucite pamučne čarape. Ostavite da maska odstoji oko 3 do 4 sata ili još bolje, preko noći. Nakon što maska odstoji noge operite mlakom vodom te pete namažite s malo maslinovog ulja i masirajte kožu nekoliko minuta. Postupak ponovite svaki treći dan, dok tvrda i ispucala koža na peti ne nestane.
2. Piling
Piling je metoda uz pomoć koje odstranjujete odumrle stanice kože, ispod kojih se skriva nova, sjajna i glatka koža. Tako koža može lakše da diše.
Prije pilinga stopala držati u kupki nekoliko minuta. Kupka opušta, pospješuje cirkulaciju i vraća svježinu stopalima.
Napravite smjesu od maslinovog ulja, smeđeg šećera i morske soli te dobro istrljajte tvrda područja na stopalima. Odumrle stanice kože možete uspješno ukloniti kamenom ili strugalicom za pete. Piling je dovoljno napraviti jednom ili dva puta tjedno.
Od kukuruznog brašna možete napraviti još jedan piling, ako pomiješate malo toplog mlijeka sa kukuruznim brašnom i dodate žličicu soli. Dobiveni piling masirajući utrljajte u stopala te naposljetku isperite.
3. Odgovarajuća krema za stopala
Poslije pilinga obavezno stavite kremu ili losion na stopala kako bi se postigao „glatki i mekani“ efekt. Prije toga operite stopala i dobro ih obrišite ručnikom. Vlaga na stopalima nije poželjna jer je pogodna za razvoj gljivica. A ako imate suhu kožu na stopalima poslije nanošenja kreme obujte pamučne čarape da biste pospješili djelovanje kreme.
Umjesto kreme za njegu stopala možete koristiti shea maslac ili arganovo ulje.
Također, možete uraditi i masažu stopala.
Nakon kupke, pilinga, kreme i masaže obucite čiste pamučne čarape i ostavite ih na nogama barem četiri sata.
Arganovo ulje za njegu stopala
Za njegu stopala i noktiju nježno umasirajte nekoliko kapi arganovog ulje na stopala te oko noktiju. Koža stopala postati će bogato nahranjena, a nokti će ojačati.
Masirajte stopala što češće
Svako stopalo ima 26 košćica i 32 pregiba. Što mislite, što onda sve trpe naša stopala, svaki dan? Čak 80 posto žena osjeća tegobe u stopalima kao posljedicu nošenja previsokih potpetica. Zapuštena koža na petama može biti i 20 puta deblja od one na drugim dijelovima tijela – gruba je, dehidrirana i ispucana, a pukotine mogu biti i bolne. Masažom možemo olakšati i osvježiti naša stopala, kako bismo svoje aktivnosti mogli obavljati što bezbolnije i lakše.
Masaža stopala
-Istegnite stopalo.
-Položite palčeve na sredinu tabana, te njima pridržavajte stopalo.
-Tabane masirajte palcem, a gornji dio stopala ostalim prstima.
– Dok izvodite masažu pomičite stopala.
– Masaža bi trebala trajati otprilike jednu minutu.
Slijedite ove jednostavne korake i uskoro će koža na Vašim stopalima biti glatka i mekana.