Proljetni piling kože
Stiglo je proljeće i vrijeme je da se očistimo od svih onih navika sakupljenih preko zime, uključujući i onih par kilograma koje smo dobili.
Proljeće je pravo vrijeme za tretmane koji će regenerirati vašu kožu, vratiti joj sjaj i svježinu.
Kako bismo kožu što bolje nahranili najvažnije je da je njegujemo odgovarajućim preparatima. Ali, da bismo dobili potpuni učinak prije svega je važno da očistimo kožu adekvatnim pilingom.
Piling tijela čini kožu glatkom i mekom na dodir. I nije potrebno da idete u salon ljepote ili kupujete skupe preparate u apotekama. Piling možete napraviti kod kuće.
Zašto radimo piling?
Piling kože sastavni je dio njene pravilne njege. Osnovna svrha pilinga je uklanjanje odumrlih stanica s površinskog sloja kože i površinskih nečistoća. Naša koža radi bez prestanka, a ćelije iz dubljih slojeva kože stalno izlaze na njenu površinu i tu odumiru. Tako se na površini kože stvara rožnati sloj koji čini da ona izgleda gruba i suha. Pilingom se potiče prirodna regeneracija površinskog sloja kože.
Piling je prvi korak prije provođenja tretmana hidratacije i regeneracije za lice i tijelo, a njime uklanjamo mrtve stanice kože koje uzrokuju začepljenje pora, pojavu prištića, siv i umoran ten bez sjaja, a s druge strane pospješujemo apsorpciju preparata za hidrataciju u dublje slojeve kože.
Osim što se skida površinski sloj izumrlih ćelija, pilingom se potiće i bolja cirkulacija koja potpomaže hranjenje kože i izbacivanje toksina. Koža dobiva zdrav sjaj i mekoću i pružena joj je hidratacija.
Redovitim pilingom značajno se poboljšava struktura kože i potiče njezina regeneracija.
Piling se treba koristiti dva do tri puta tjedno, a ne svaki dan. Kada nanosite novi proizvod na kožu, isprobajte ga prije spavanja kako bi dali koži vremena za oporavak u slučaju nekih nuspojava. Ovo ne vrijedi samo za kupovne proizvode već i za one napravljene od prirodnih sastojaka. Svaka je koža drugačija i reagira na drugačiji način stoga je najbolje pratiti što nam ona govori.
Kako vam se sviđa ideja da, kod kuće, pripremite svoj vlastiti prirodni piling za tijelo? A da vam kažemo kako je to puno lakše nego što uopće možete i zamisliti.
Za piling Vam može poslužiti i šećer, limun, morska sol, biljna ulja…
1. Piling sa šećerom i limunom
Šećer djeluje kao odličan piling za tijelo te uspješno uklanja prljavštinu u porama i mrtve stance kože. Možete ga pomiješati s medom, koji sadrži snažne antioksidanse i antimikrobna svojstva te malo limunovog soka koji vraća koži sjaj, i dobiti ćete odličan piling za kožu
Kombinirajte 1 žličicu šećera s 1/2 žličice meda i limunovim sokom i sve dobro izmiješajte. Ako je smjesa prerijetka dodajte više šećera.
Jedan od najčešćih vrsta pilinga je onaj sa limunom i šećerom. Limun se prereže na pola i umoči u šećer. Šećer se zalijepi za limun i vrlo uspješno uklanja mrtve stanice kože. Limunov sok je također koristan za kožu jer sadrži vitamin C. Međutim, ova vrsta pilinga nije za one koji imaju pretjerano osjetljivu kožu jer limunska kiselina može izazvati crvenilo kože.
2. Bazni piling – Premda postoji puno domaćih pilinga na bazi morske soli, ponekad onaj osnovni, bazni recept može napraviti najlakše. Riječ je naime o beskrajno prilagodljivom receptu, tako da ga u osnovi može koristiti za sve što želite. Dovoljno je samo odabrati kvalitetne sastojke, jer je ipak riječ o njezi kože.
Sastojci:
- 1/2 šalice ulja. Kao bazno ulje koristite ulje slatkog badema, Arganovog ulja ili drugog svijetlog ulja za masažu. Nemojte koristiti ulja za kuhanje!
- 1 šalica fine morske soli. Nemojte koristiti krupnu sol jer je pre agresivna za kožu. Ako imate osjetljivu kožu možete koristiti i šećer, jer je blaži.
- 5-15 kapi kvalitetnog eteričnog ulja. Eterično ulje koje ćete odabrati za svoj pilingom ovisi o rezultatu kojeg želite postići. Lavanda služi za opuštanje, limunova trava za osvježenje, ružmarin stimulira… Budite pažljivi kod doziranja eteričnih ulja!!!
Upute:
Stavite sol (ili šećer) u manju zdjelicu. Dodajte bazno ulje, dobro promiješajte žlicom ili drvenim štapićem. Tekstura bi trebala biti vlažna kako bi se sve zajedno dobro spojilo, ali ne i pretjerano masna. Količinom baznog ulja možete regulirati odgovarajuću teksturu. U dobivenu smjesu ukapajte par kapi eteričnog ulja i ponovno dobro promiješajte.
3. Piling s Bademovim uljem – Ovaj piling je vrlo jednostavan za pripremu s obzirom na to da se priprema od samo dva sastojka. I dok morska sol ljušti kožu, uklanjajući pri tom sve mrtve stanice, bademovo ulje joj pruža potrebnu vlažnost, ostavljajući je svilenkasto glatkom. Ovaj piling je odličan izbor za piling lica!
Sastojci:
- morska sol
- Bademovo ulje
Upute:
Uzmite jednaku količinu ulja i soli, dobro promiješajte i pustite da sol upije ulje. Piling nanesite na ruku i dobro utrljajte na sve dijelove tijela, potom temeljito isperite naizmijenice toplo – hladnom vodom. Tuširanje završite hladnim mlazom vode, a tijelo posušite laganim tapkanjem ručnika kako bi koža zadržala potrebnu vlažnost.
4. Piling od meda – Poznata je činjenica kako med posjeduje antibakterijska svojstva i sposobnost da čisti pore. S druge strane, smeđi šećer je savršen za piling jer uklanja mrtve stanice sa površine kože.
Sastojci:
- 3 žlice smeđeg šećera
- 3 žlice meda
Upute:
Promiješajte tri žlice smeđeg šećera sa tri žlice meda. Smjesu nanesite na lice i ostavite da djeluje 10-15 minuta. Čišćenje završite blagom masažom, zatim lice isperite mlakom vodom. Nanesite hidratantnu kremu i uživajte!
Ljepota dolazi iznutra, a zdravlje se najprije očituje na našoj koži. Iznenadite je pilingom, zar nije zaslužila?!