Njega krhkih i suhih noktiju… Evo što trebate činiti…
Po izgledu kože, kose i noktiju možete na brzinu ocijeniti stanje nečijeg zdravlja. Zdrava kosa je sjajna i lepršava, a nokti su čvrsti i otporni, bezbojni, transparentni, i imaju ružičastu boju. Zdravi nokti su jaki, savitljivi, ružičaste boje i bez pjega. No krhki i suhi nokti koji se listaju i lome, nisu samo kozmetički problem, već mogu biti i znak pomanjkanja nekih nutritivnih tvari, ili odraz lošeg zdravlja organizma.
Imajte na umu kako je svaka promjena na površini nokta siguran znak poremećene ravnoteže u organizmu. Na zdravlje i izgled noktiju utječu brojni činitelji. Hladno vrijeme, stres, ugrožen imunološki sustav i nedostatak vitamina i minerala mogu također pridonijeti krhkosti noktiju. Promjene na noktima mogu da se jave i kao posljedica upotrebe nekih lijekova ili kao znak nekih drugih oboljenja. Kožne bolesti kao što su psorijaza, izazivaju i promjene na noktima, a njihova kvalitete se mijenja i zbog bolesti bubrega, jetre, pluća…
Ipak, prehrana je najvažnija. Najčešći uzrok promjena i nepravilnosti na noktima je nedostatak jednog ili više nutrijenata u ishrani.
Kada je u pitanju struktura noktiju, bjelančevina keratin te kombinacija minerala kalcija, selena, sumpora i kalija čine strukturu nokta. Stoga jaki i zdravi nokti ovise o dovoljnom unosu tih nutrijenata. Važno je znati i to kako je kvaliteta noktiju u uskoj vezi s radom jetre.
Iako su nokti zapravo mrtvo tkivo, rastu iz korijena nokta koji je živ i to u prosjeku oko 0,3 cm mjesečno.Nokti rastu brže ljeti nego u bilo koje drugo godišnje doba. Da bi izrastao sasvim nov nokat na prstu ruke, potrebno je četiri do šest mjeseci, a kako bi izrastao nov nokat na nožnom prstu, potrebno je od osam do dvanaest mjeseci.
Evo i savjeta kako prehranom do zdravih noktiju. Trebalo bi konzumirati onu hranu koju voli jetra: cjelovite žitarice, povrće i mahunarke; potrebno je svakodnevno unositi kvalitetne bjelančevine (jaja, mlijeko, sir, meso, riba i mahunarke) barem jednom na dan zbog izvora keratina; uključiti hranu bogatu kalcijem poput zelenog povrća, nemasnih mliječnih proizvoda, sardina i badema. Kalcij se može dobiti i preko dodataka prehrani. Ukoliko se odlučite za taj način, obratite pozornost da se kalcij nalazi u obliku kalcijevog citrata i da u svom sastavu, uz kalcij, ima magnezij i vitamin D, kako bi se bolje iskoristio.
Također treba konzumirati sve vrste sjemenki i orašastih plodova jer su dobar izvor biotina i esencijalnih masnih kiselinama. Esencijalne masne kiseline igraju važnu ulogu u zdravlju kože, kao i noktiju. Što češće bi trebalo jesti povrće koje sadrži sumpor poput kupusa, brokule, cvjetače, prokulice. Sumpor je važan kod stvaranja keratina.
Pokušajte, otrovati se sigurno nećete, a vaše zdravlje će biti puno bolje, dok će vaši lijepi i pravilno njegovani nokti doprinijeti i vašem ljepšem izgledu.
Najveće promjene na noktima:
Boja
Izrazito bijeli nokti mogu da ukažu na oboljelu jetru, jarkocrveni na bolest srca, a sivo-crni na melanom. Plavičasti izgled nokta ukazuje na nedovoljnu količinu kisika u tkivima. Može se javiti pri ozbiljnim srčanim problemima ili u slučaju respiratorne insuficijencije. Žute i smeđe fleke pušačima se javljaju zbog nikotina, a mogu i da budu posljedica upotrebe tamnijeg laka čiji pigmenti boje keratin. Žućkasti nokti mogu da ukažu i na gljivične infekcije, ali i da upozore na dijabetes.
Blijedi nokti
Blijedilo na noktima zapravo opisuje vrlo svijetlu podlogu nokta, odnosno tkivo ispod nokta. Ovakva promjena može ukazivati na anemiju i pomanjkanje crvenih krvnih zrnaca odnosno eritrocita zbog čega bi trebali napraviti analizu krvi.
Anemija je uzrokovana niskim nivoom željeza u krvi i zato je važno promijeniti prehranu i obogatiti je lisnatim svježim povrćem, ciklom, mahunarkama i crvenim mesom.
Krhki, tanki i odvojeni nokti
Iako tanke i krhke nokte mogu biti uzrok genetike ili pomanjkanja kalcija, ovakve promjene mogu biti povezane i s nepravilnim radom štitnjače. Ova žlijezda smještena je u vratu, a zadužena je za regulaciju metabolizma, energije i rasta.
Premalo izlučivanje hormona žlijezde dovodi do pojačanog otpadanja kose, tankih i izrazito krhkih noktiju, sporog rasta nokta te odvajanja nokta od kože. Primijetite li ovakve promjene potražite pomoć ljekarnika, a stanje žlijezde se može provjeriti jednostavnim testom preko krvi.
Žuti i zadebljani nokti
Zadebljanja na noktima najčešće se javljaju na nožnim prstima, a popraćena su i žutilom. Ovakve promjene karakteristične su za gljivična oboljenja koja se najčešće proširuju po cijeloj površini nokta. Klasični premazi i kreme najčešće nisu učinkovite jer se radi o oboljenju koje je unutar i ispod nokta zbog čega se takva sredstva teško ili nikako ne upijaju u stijenku nokta. Želite li se riješiti ovih ružnih promjena potražite savjet ljekarnika koji vam može preporučiti oralno uzimanje adekvatnog sredstva protiv gljivica.
Bijele linije na noktima
Horizontalne bijele linije preko cijele širine nokta, a koje se pojavljuju na više prstiju zovu se Muehrckeove linije, a mogu ukazivati na nedostatke proteina i drugih nutrijenata, ali i bolesti bubrega te abnormalnosti na jetri.
Primijetite li ovakve promjene dnevnu prehranu obogatite proteinskim namirnicama poput mesa i jaja.
Modri nokti
Modra boja ispod površine nokta znak je da vašem tijelu nedostaje kisika. Uzrok mogu biti bolesti dišnih puteva ili krvožilnog sustava. Modra boja ispod nokta može biti uzrokovana i lošom cirkulacijom i izlaganju vrlo niskim temperaturama, ali primijetite li ovakve značajne promjene svakako se posavjetujte s ljekarnikom.
Volite nositi razne nijanse gela na noktima i nail art? Razumijemo vas.
No, nakon višemjesečnog geliranja vaši nokti postaju tanki, lomljivi, gube sjaj, a sama površina nokta treba hitan piling.
No, bez brige, uz ove korake i vi ponovno možete imati zdrave, ali i uredne nokte.
Za početak, napravite mali piling noktiju uz pomoć rašpice. Površina nokta će biti glatka, utjecati ćete na cirkulaciju krvi i tako ubrzati i rast vaših noktiju. Ponavljajte dva do tri puta tjedno.
Vašim noktima treba vremena da se oporave i ozdrave, zato se pripremite na ne-korištenje lakova za nokte. Koristite prirodno suncokretovo ulje, biotin i lakove za jačanje noktiju. Oni će ih ojačati, ali i hidratizirati.
Budući da su u početnoj fazi vaši nokti jako krhki, na neko vrijeme se radije odlučite za kratke nokte. Uz pomoć škarica ili noktarice stilizirajte ih tako da budu što manje dužine i imaju zaobljen oblik, budući da je taj spoj najpraktičniji i time ima jako nizak postotak mogućnosti lomljena prilikom spremanja po vašem stanu .
Vodite računa i o kožici oko vaših noktiju. Uz pomoć alata za uređivanje noktiju, kožicu stalno gurajte natrag i pazite na zanoktice.
Hidratizacija je također jako važan, možda čak i najvažniji segment oporavka. Redovito nanosite kreme za hidratizaciju ruku i noktiju s hranjivim antioksidansima, navečer koristite rukavice za hidratizaciju i pazite da prilikom pranja suđa koristite gumene rukavice.
Za jačanje noktiju možete koristiti i maslinovo, bademovo ili arganovo ulje, s obzirom da su ona izuzetno hranjiva, a uz to i temeljito hidratiziraju nokte, ali i ruke, što će ojačati kožicu oko noktiju i spriječiti stvaranje zanoktica. Također, česti razlog slabih noktiju je neadekvatna njega i upotreba proizvoda koji poput laka i acetona isušuju dodatno nokte. Koristite uljne odstranjivače koji ne sadrže formaldehide. Ukoliko nokte skraćujete škaricama, nastojite to ne činiti nakon kupanja ili tuširanja jer su tada mekši i lakše pucaju.