Njega kože nakon ljeta
Kada se vratimo s mora koža tijela izgleda savršeno i željeli bismo da takva ostane zauvijek. Glatka je i čista tjednima nakon povratka s mora i nema novih akni i bubuljica. Ipak, na našu žalost, s vremenom se počinje perutati, nekima se pojavljuju bubuljice, dok boja, na koju smo neizmjerno ponosni, počne da blijedi, a nekima se čak stvaraju i ružne fleke. Ljepotu i zdravlje svoje kože možete da sačuvate na više načina, kako izvana tako i iznutra.
Naime, pod utjecajem ultraljubičastih zraka oslobađa se i stvara velika količina slobodnih radikala, koji oštećuju stanično tkivo, oslabljuju kolagenska i elastinska vlakna te isušuju epidermalni sloj, koji se stanjuje i gubi tonus, pa koža mlohavi. Zbog istanjenosti epidermisa i smanjena lučenja sebuma, stvaraju se sitni nabori koji s vremenom prerastaju u sve dublje bore, a koža postaje osjetljivija i iritabilnija. Zato se ne kaže bez razloga da koža nakon sunca vapi za vlagom i njegom.
Oslobodite kožu mrtvih stanica
Ako vam se po povratku s godišnjeg odmora koža na pojedinim mjestima ljušti, to je znak da ste je nepažljivo izlagali štetnim sunčevim zrakama. U tom slučaju piling ne dolazi u obzir jer je koža još veoma osjetljiva i moglo bi doći do bolne upale. Dok se koža još ljušti, redovno je njegujte uljem za period nakon sunčanja, a čim prestane da se ljušti, najmanje tjedan dana svakodnevno je njegujte hidratantnom kremom. Ukoliko, međutim, tokom ljeta niste redovno i pažljivo čistili lice pilingom, na površini kože zadržale su se mrtve stanice. Zbog toga vaša koža nije ravnomjerno pocrnila, a na pojedinim djelovima vašeg lica pojavile su se tamne mrlje.
Zato redovno radite piling, ali vrlo nježnim pokretima jer je vaša koža postala veoma osjetljiva.
Najbolje je da vaše omiljeno sredstvo za piling pomiješate sa malo gela za čišćenje lica, kako biste ga malo razrijedili i njime lakše i nježnije istrljali lice.
Režim njege
Izbjegavajte umivanje vrućom vodom, jer tako možete oštetiti kapilare, već to učinite mlakom ili hladnom vodom. Dnevni režim „čišćenje, toniranje i vlaženje“ najvažniji je kad prođu sparni dani, s obzirom na to da su pojačano lučenje znoja i stvaranje sebuma i nečistoća na površini kože sigurno ostavili posljedice.
Lice možete čistiti arganovim uljem. Čišćenje nanošenjem tankog sloja arganovog ulja pomoći će u hlađenju, zaštiti i osiguravanju neophodne vlažnosti, jer arganovo ulje je odlično jer pomaže regeneraciji kože i umirivanju upaljenih djelova. Ako kožu njegujete arganovim uljem možete očekivati nježniji, zategnutiji izgled i bolju čvrstinu kože.
Bar jednom tjedno otvorite pore na licu vrelom parom, kod kuće ili u kozmetičkom salonu. Poslije toga svaka maska ili krema koju nanesete imati će bolji učinak. Također, pozabavite se najugroženijim djelovima tijela – laktovima, koljenima, petama i šakama.
Kada je koža dehidrirana, njena zaštita u borbi protiv slobodnih radikala i štetnih faktora iz životne sredine veoma je slaba. Da biste pojačali vlažnost i nivo njene zaštite, odaberite serum koji sadrži hijaluronsku kiselinu, čija je efikasnost i znanstveno potvrđena. Ona praktično djeluje kao magnet za vlažnost i „zaključava“ vodu u ćelijama kože, čime kreira idealnu sredinu za zdravu i lijepu kožu. Lipidi, kao što su linoleinska kiselina i ceramidi, štite vašu kožu i pomažu joj da ojača.
Masaža
Ako je vaša koža suha, moguće je da je to posljedica i slabije cirkulacije ili protoka kisika. Blaga masaža lica i dijelova tijela na kojima je koža izgubila vlažnost može učiniti čuda. Masaža lica stimulira kapilare i dovodi kisik baš tamo gdje je najpotrebniji. Umočite prste u ulje za masažu kako biste istovremeno nahranili i očistili kožu lica. Samo pet minuta prije spavanja dovoljno je da veoma brzo uočite rezultate.
Posjeta kozmetičaru: Najbolje bi bilo da odmah poslije povratka s mora posjetite kozmetičara i obavite temeljno čišćenje. Ovaj tretman će olakšati duže zadržavanje ujednačene boje, to jest ujednačeno slabljenje boje. Koža će postepeno postajati svjetlija bez ružnih tamnijih dijelova i ljuštenja. Problematičnoj koži ovaj kozmetički tretman će pomoći da poslije ljeta uspostavi ravnotežu lučenja, oporavi se od eventualnih oštećenja suncem i ojača svoje odbrambene mehanizme koji će spriječiti upalne procese.
Prirodna njega: Oni koji žele da na prirodan način što duže zadrže preplanuli ten, regeneriraju i nahrane kožu nakon sunčanja mogu to učiniti pomoću ulja i biljnih ekstrakata.
Idealna su hladno prešana i nerafinirana bazna ulja badema, arganovo ulje, ulja divlje ruže, maline i jojobe te ekstrakt nevena i hajdučke trave.
Arganovo ulje: Najbolje je za prirodnu njegu kože poslije sunčanja koristiti arganovo ulje. Ublažava kožna oboljenja i odlično je za ten, koji čini sjajnim, kao i za kosu, kojoj vraća sjaj i mekoću. Idealno je za njegu umorne i suhe kože, a korisno se pokazalo i kod ublažavanja opekotina i svrbeža nastalih nakon sunčanja.
Ulja badema: Suhu, oštećenu i kožu sklonu perutanju nahraniti ćete uljem badema. Ovo ulje će također regenerirati vašu kožu i spriječiti njeno daljnje oštećenje.
Ulje sjemenki maline i jojobe: Osim što ima visok zaštitni faktor, ulje sjemenki maline djeluje jako dobro protiv upala i regenerira. Jojoba, koja nije ulje nego vosak, odlično regenerira i vlaži kožu.
Neven i hajdučka trava: Ekstrakti ovih biljaka potiču regeneraciju kože i sprečavaju njezino propadanje, djeluju protiv upala i upotrebljavaju se kod niza dermatoloških problema. Ekstrakti nevena i hajdučke trave najčešće se pripremaju u bademovom, maslinovom ili suncokretovom ulju. Nakon što biljke odstoje 15 dana u ulju, ono se procijedi i spremno je za upotrebu.
Vrlo je važno s čime njegujete lice, kako to radite i koliko često, te na kraju krajeva i tko Vam to radi.
Imajte na umu da, stručnom, redovitom i pravilnom njegom, možete dugo zadržati mladolik i zdrav izgled Vaše kože .