Trebamo li i zimi paziti na zaštitu od sunčevih zraka?
Kako se zrak polako hladi i dolazi zima, tako polako zaboravljamo ljetne užitke i pripremamo se za zimske radosti. No, smijemo li zaista zaboraviti i na opasnosti od sunca u hladnijim mjesecima?
Svako godišnje doba, a posebice zima s vjetrom, vlagom, mrazom i snijegom, vrlo intenzivno opterećuje kožu. Takvi specifični uvjeti zahtijevaju kako posebnu njegu kože tako i korištenje preparata sa zaštitnim faktorom kako bismo spriječili neugodne posljedice.
Od štetnih sunčanih zraka nismo sigurni ni zimi jer negativne posljedice UV-zraka vrebaju i tada.
Položaj sunca u zimskom periodu je nešto drugačiji nego ljeti. Naime, zimsko sunce je smješteno niže na nebu i pod različitim kutem nego tijekom toplijih dana. Na taj način je izloženost štetnom UV zračenju veća ukoliko ste na suncu dulje vremensko razdoblje.
Premda do nas dolazi manje topline, UV zrake i dalje nalaze put do našega lica i ruku. Mnogi misle da UV zračenje nije štetno zimi, KRIVO. Intenzitet UV zračenja ovisi i o geografskoj širini, nadmorskoj visini i refleksiji na tlu, a izrazito refleksivan je snijeg koji odbija i do 80% zračenja. Zato je preporučljivo paziti na kožu uvažavajući osobite izazove koje donosi hladnije vrijeme, poput suhoće i hladnoće, a da pri tome ne smetnemo s uma niti UV zaštitu.
U planinama i ostalim područjima visoke nadmorske visine količina UVB zraka povećava se za 4% svakih 300 metara. Snijeg reflektira 80% UV zraka (more reflektira 20% UV zraka) stoga je posebno tijekom zimskih aktivnosti važno koristiti visoku zaštitu.
Kad padne snijeg, obratite osobitu pozornost na njegu kože i zaštitu od sunca, jer jedna duža šetnja jednaka je danu provedenome na brodu, usred pučine. Zato nikako ne valja zaboraviti odgovarajući faktor zaštite od sunca.
Izaberite preparate prema stanju i potrebama vaše kože. Pri tom, odabrani proizvod obavezno mora da zaštiti vaše lice od štetnog sunčevog zračenja. Visinu zaštitnog faktora birajte prema tipu kože po pravilu – što svjetliji ten, to veći zaštitni faktor.
Opasnosti od sunca ne kriju se samo u razvijanju opasnih bolesti kože, nego i u svakodnevnim brigama, poput preranoga starenja kože i promjena u pigmentaciji. Zatvoreni i zagrijani prostori koži donose suhoću, dok zbog hladnoće koža puca.
Uz zaštitni faktor bitna je i hidratacija kože jer temperaturne promjene toplo-hladno, vjetar i boravak u toplom zatvorenom prostoru izazivaju dehidraciju kože.
Kako bismo izbjegli dehidraciju koži trebamo osigurati dovoljno vlage nanošenjem hidratantnih preparata koji dubinski opskrbljuju kožu vlagom te direktno potiču i pospješuju stvaranje kolagena i elastina.
Uz hidrataciju, kožu trebamo nahraniti i vitaminizirati. Preporučujemo korištenje preparata na bazi esencijalnih masnih kiselina, ceramida, retinola te vitamina E.
Tako pripremljena koža, izvana i iznutra, bolje će odoljeti zimskim uvjetima .
Pazite zimi na kožu, jer posljedice nezaštićenog i pretjeranog izlaganja suncu su prerano starenje kože, nastanak bora i sunčanih pjega te isušivanje i zadebljanje kože na izloženim dijelovima tijela kao što je lice.
A ukoliko volite prirodne proizvode sa zaštitnim faktorom OBAVEZNO isprobajte ulje čileanske maline koje ima sposobnost absorbiranja UV B zraka (290-320 nm) i UV C zraka (100-290 nm), odnosno PROCJENJENI prirodni SPF 25-50. Zbog visokog sadržaja vitamina E ima snažno antioksidacijsko, a zbog sastava masnih kiselina i protuupalno djelovanje, te se može koristiti kod svih tipova kože koje zahtijevaju dodatnu njegu.