“Upomoć! Suha koža”
Što je suha koža?
Suha koža je vrlo često stanje kože uvjetovano nedostatkom odgovarajuće količine vode u površinskom sloju kože, epidermi.
Epiderma se obično sastoji od masti (lipida) i proteina. Lipidi u epidermi pomažu u sprječavanju dehidracije kože. U nedostatku kožnih ulja, koža gubi svoju zaštitu i vlažnost veoma lako i brzo. Kada koža postaje suha, ona je osjetljivija i sklonija osipima i površinskim nepravilnostima. Ovo stanje se naziva i Xerosis.
Suha koža može biti potpuno nevidljivo stanje kože ili se može manifestirati na površini.
Ako se adekvatno ne tretira i njeguje, suha koža može postati razdražena i dovesti do pojave crvenog osipa (xerodermatitis).
Ne tretirana i bez njege, suha koža može dovesti do komplikacija, uključujući osip, ekcem, sekundarne bakterijske infekcije, celulitis i diskoloracije kože. Srećom, suha koža je blaga i obično je možete lako njegovati.
Suhoj koži su podjednako skloni muškarci i žene, osobito u starijoj životnoj dobi.
Problem suhoće kože može biti blago, privremeno stanje koje može potrajati između nekoliko dana do nekoliko tjedana,ali može postati i ozbiljan dugotrajan problem.
Kako prepoznati suhu kožu?
Simptomi suhe kože uključuju stezanje kože i nelagodu zbog svrbeža.
Što uzrokuje suhu kožu?
Uzroci suhe kože mogu biti klasificirani kao unutarnji i vanjski. Unutarnji faktori su sveukupno zdravlje, dob, genetika, povijest obitelji i osobna povijest drugih medicinskih stanja kao što je atopijski dermatitis. Razvoju suhe kože osobito su skloni ljudi s bolešću štitnjače. Suha koža može biti i nuspojava korištenja lijekova.
Vanjski čimbenici su najčešći temeljni uzrok i najlakše ih je riješiti. Vanjski čimbenici su niske temperature i niska vlažnost zraka, osobito u zimskim mjesecima kada se prostor grije. Vanjski faktori koji uzrokuju suhu kožu uključuju: Pranje s teškim sapunima, prekomjerno korištenje sanitarija i sredstava za čišćenje (osobito s visokim udjelom alkohola), hladne temperature, niska vlažnost zraka.
Iako kupanje i tuširanje dodaju vodu na kožu, isparavanjem te vode dolazi do pojave suhoće.
Jedan od najčešćih čimbenika koji uzrokuju suhu kožu je česta primjena oštrih sapuna.Vrsta sapuna može imati veliki utjecaj na suhu kožu. Sapun je emulgator koji uklanja ulja na koži.
Što se češće koristi, teški sapun uklanja sve više prirodnih ulja kože što rezultira suhom kožom. Pretjerana uporaba sapuna može pogoršati suhu kožu.
Ponekad, materijali odjeće također mogu utjecati na suhu kožu. Neki materijali poput vune ili sintetičkih vlakana imaju tendenciju da iritiraju kožu i pogoršaju stanje.
Suha kože može biti uzrokovana uzimanjem nekih lijekova. Neki primjeri su lijekovi za visoki krvni tlak, kolesterol, alergije… Povremeno, suha koža može biti znak unutarnjeg zdravstvenog stanja. Na primjer, starenje samo po sebi može razviti sklonost razvoju suhe kože. Osim toga, ekcem, psorijaza, dijabetes, i pothranjenost su povezani sa suhom kožom.
Kako spriječili kožu od isušivanja?
Kako biste spriječili kožu od isušivanja, ovlažite zatvorene prostore pogotovo tijekom suhih, zimskih mjeseci.
Ponekad smanjite učestalost kupanja, izbjegavajte jake sapune i smanjite izloženost deterdžentima.
Oštro čišćenje može smanjiti prirodna ulja i sebum kože. Ograničavanje izloženost iritiranju npr. otapalima i vunenoj odjeći može spriječiti od pogoršanja suhe kože.
- Izbjegavajte jake sapune i deterdžente (ako ne možete koristite rukavice)
- Koristite ovlaživače zraka
- Ograničite izloženost iritantnim sredstvima kao što su otapala.
- Izbjegavajte vunenu odjeću
- Nosite pamuk i odjeću napravljenu od prirodnih vlakana
- Koristite hidratantne preparate bez alkohola
- Izbjegavajte dehidraciju kože izazvanu upotrebom alkoholnih pića
- U slučaju pojačanog znojenja, nadomjestite gubitak s mnogo tekućine, najbolje vode
Savjeti dermatologa za ublažavanje suhe kože
Da bi ste njegovali suhu kožu i spriječili njen povratak, dermatolozi preporučuju sljedeće:
1.Prilikom kupanja ili tuširanja, kada je vaša koža suha, svakako:
- Zatvorite vrata kupaonice
- Ograničite svoje vrijeme u tušu ili kadi na 5 do 10 minuta
- Koristite toplu umjesto vruće vode
- Nanesite dovoljno gela za tuširanje da uklonite nečistoće, ali izbjegavajte korištenje veće količine, kad vidite gustu pjenu
- Koristite hidratantnu kremu ili kvalitetno prirodno ulje odmah nakon sušenja kože
2. Koristite prirodna ulja i kreme umjesto losiona. Ulja i kreme su učinkovitiji i manje iritantni od losiona.
Tražite kreme koje sadrže mliječnu kiselinu, urea, hijaluronsku kiselinu, glicerin, lanolin… Ako koristite ulja, obratite pažnju da su prirodna, čista, hladno prešana i nerafinirana sa samo jednim sastojkom, bez parabena.
3. Koristite samo nježne, bez umjetnih mirisa, proizvode za njegu kože. Neki proizvodi za njegu kože pregrubi su za suhu, osjetljivu kožu. Ako imate suhu kožu, prestanite koristiti:
- Deodorant sapune
- Proizvode za njegu kože koji sadrže alkohol, mirise, retinoide, ili alfa-hidroksi kiseline (AHA)
Izbjegavanje tih proizvoda pomoći će vašoj koži da zadržati svoja prirodna ulja.
4. Nosite rukavice. Na rukama prvo primjećujemo suhu kožu. Budite sigurni i stavite rukavice prije nego:
- Idete na otvoreno tijekom zimskih, hladnih mjeseci
- Obavljate kućanske poslove koji zahtijevaju upotrebu deterđenata i otapala kao što je pranje suđa, čišćenje sanitarija…
5. Birajte prirodne materijale i blag deterdžent za pranje rublja. Kada je naša koža suha čak i odjeća i deterdžent za pranje rublja mogu biti iritantni. Da bi se to izbjeglo:
- Nosite odjeću od pamuka ili svile ispod odjeće izrađene od vune ili drugog grubog materijala
- Koristite deterdžent za pranje rublja s oznakom “hypoallergenic”
6. U zatvorenim prostorima, ostanite u toplom, ali izbjegavajte biti tik do kamina, peći ili drugog izvora topline. Sjedenje ispred otvorenog plamena ili drugih izvora topline može isušiti vašu kožu.
7. Dodajte vlagu u zrak. Uključite ovlaživač zraka.
8. Brijanje može iritirati suhu kožu. Najbolje vrijeme za brijanje je nakon tuširanja, prema American Academy of Dermatology. Dlake su mekše i podatne nakon kupanja, što brijanje čini lakšim.
Uvijek koristite kremu za brijanje ili gel, i brijte se u smjeru rasta dlačica kako bi zaštitili vašu kožu.
Uvjerite se da je britvica oštra. Tup, stara britvica može uzrokovati dodatne iritacije. Često mijenjajte britvice.
Donosimo vam nekoliko receptića koje jednostvno sami možete napraviti kod kuće
Suhe, ispucale ruke
Potrebno vam je:
- Jedna čajna žličica meda
- Jedna čajna žličica Aloe vera soka
- Jedna čajna žličica maslinovog ulja
Pomiješajte sirovi med, aloe veru i maslinovo ulje u zdjelu. Masirajte na rukama pet minuta. Ponovite ovaj tretman dva do tri puta tjedno.
Suhe usne
Posebno prilikom hladnog ili suhog vremena usne lako mogu postati suhe i ispucale. Prirodno Arganovo ulje je idealan proizvod kako bi se osiguralo da usne ostanu, meke i zaštićene. Utrljajte kap ili dvije arganovog ulja na usne, obrišite višak. Vaše bi usne trebale biti hidratizirane i meke.
Grubi laktovi i pete
Potrebno vam je:
- 2-3 svježe smokve
- nekoliko čajnih žličica čvrstog kokosovog ulja
- šećer
Zrele smokve stavite u zdjelu i zgnječite te dodajte kokosovo ulje. Mješavinu možete staviti u frižider, kako bi se zgusnula. Ova mješavina će lagano ljuštiti vašu kožu, a sjeme smokava će lagano čistiti i ukloniti mrtve stanice kože. Kokosovo ulje je vrlo hranjivo i hidratizira kožu.
Ako želite piling, dodajte malo šećera. Nanesite dok ste u kadi ili tušu. Nakon ispiranja, na laktove i pete možete nanijeti čisto kokosovo ulje.
Prirodni proizvodi koje preporučujemo
Kvalitetne proizvode za njegu suhe kože možete pronaći i u Harite Arganu:
100% Arganovo ili marokansko ulje hidratizira vašu kožu lica i tijela. Ugodnog je orašastog mirisa, brzo se upija i ne masni kožu.
Za čišćenje, piling i detoksikaciju kože, isprobajte prirodan Harite Argan marokanski crni sapun. Sadrži maslinovo ulje, eterično ulje eukaliptusa i crne drobljene masline.