“Zašto svi pričaju o maslačku?”
Mislili ste da prirodno rješenje za probleme sa želucem, jetrom, bubrezima, hepatitisom pa čak i rakom raste u dalekim zemljama? Imamo dobru vijest za vas! Prirodno rješenje za mnoge bolesti i tegobe pojavljuje se na livadama, parkovima, vrtovima, uz puteve i živice. Uspijeva i u visokim planinama. I to potpuno besplatno.
Najpoznatija i najčešća vrsta Taraxacum officinale, zeljasta je trajnica s nazubljenim listovima u prizemnoj ružici iz koje se diže šuplja stabljika s jednom žutom cvjetnom glavicom na vrhu. Korijen je vretenast i u gornjem dijelu razrastao.
Cvate od travnja do listopada. Nakon cvjetanja pojavljuje se sjeme, poredano kao zračna lopta, s mnogo sjemenki koje se šire pomoću vjetra.
Maslačak kao lijek prvi put se spominje u zapisima arapskih ljekara u 10. i 11. stoljeću.
Latinsko ime maslačka u prijevodu znači ‘divlja salata’, jer se od davnih vremena njegov list cijenio kao zdrava i nadasve okrepljujuća salata.
Danas se maslačak dosta rjeđe konzumira, ali nakon ovog članka ne sumnjamo da ćete promijeniti tu naviku za svoje dobro.
Ono što je za neke običan dosadni korov, za ljude s raznim tegobama i bolestima, vrlo je važan lijek.
Zdravstvene prednosti maslačka su nevjerojatne. Ova naizgled neugledna samonikla biljka može pomoći kod bolesti jetre, dijabetesa, bolesti mokraćnog mjehura, akni, žutice pa čak i raka.
Može pomoći i u održavanja zdravlja kostiju i njezi kože.
Mnogi će se razveseliti činjenicom da maslačak pomaže i kod mršavljenja.
Kod maslačka su ljekoviti i listovi i korijen i stabljika.
Korijen maslačka se u velikoj mjeri koristi u Aziji, a Indiji se uzgaja kao lijek za jetru (disfunkcija jetre, ciroza, hepatitis).
Osim toga, maslačak se upotrebljava za liječenje infekcija, virusa, oteklina, zadržavanje vode u organizmu.
Mnoga istraživanja pokazuju da maslačak stimulira protok žući i da ima blagi diuretički učinak. Ova biljka pročišćava mokraćne puteve pa ima blagotvorni učinak na bubrege.
Mnogi ljekarnici danas preporučuju maslačak za detoksikaciju jetre osobito kod upotrebe sintetičkih lijekova. Maslačak smanjuje razinu kolesterola u krvi.
Najbolja salata za trudnice i žene u postmenopauzi
Listovi maslačka sadrže A, C, D i vitamine B kompleksa, zatim magnezij, cink, kalij, kalcij, mangan, bakar… Zbog brojnih hranjivih tvari koje u sebi sadrži, lišće maslačka se obično preporučuje kao dodatak prehrani za trudnice i žene u postmenopauzi, najčešće u obliku salate.
Salata od listova maslačka je ukusnija ukoliko se radi prije cvjetanja biljke jer kasnije listovi mogu dobiti gorak ukus.
Čisti krv, regulira metabolizam
Stabljike maslačka mogu čak rastvoriti kamen u žuči, reguliraju metabolizam, pročišćavaju krv, blagotvorno djeluju na želudac.
Narodna medicina preporučuje stabljike maslačka kao pomoćno sredstvo za liječenje šećerne bolesti.
Od svježih cvjetova maslačka radi se sirup ili med protiv kašlja i mast koja se između ostalog upotrebljavaza liječenje hemoroida.
Čaj od korijena maslačka stoljećima unazad upotrebljavao se za njegu lica i ispiranje očiju.
Kako ubrati korijen maslačka?
Koristite malu lopaticu za kopanje ili čvrstu vilicu. Nastojte ne oštetiti i ne zarezati korijen kako ne biste izgubili dragocjenu tekućinu iz korijena, jer u njoj su najveća ljekovita svojstva.
Bogata, plodna zemlja stvorit će deblji korijen, lakši za izvaditi.
Vadite korijenje na čistom mjestu, koje nije tretirano otrovima i pesticidima bilo koje vrste. Usmjerite se na velike, snažne biljke jer manji maslačak ima malo, vretenasto korijenje koje treba pustiti da još naraste i ojača.
Kako čuvati korijen maslačka?
Zbog ljekovitih svojstava, koristi se i svjež i osušen korijen. Korijen se treba oprezno oguliti prije nego ga izrežemo na sitne komadiće.
Deblje korijenje se preporučuje izrezati uzdužno (u smjeru rasta biljke), na približno jednake komadiće kako bi se ravnomjerno osušilo.
Osušiti ga možete na zraku. Korijen maslačka raširite na podlozi. Birajte suho, hladno mjesto s dobrom cirkulacijom zraka. Osuši se za otprilike 3-14 dana (dok ne postane krhko).
Suhi korijen zadržava svoja ljekovita svojstva godinu dana. Čuvajte ga u staklenci na suhom i tamnom mjestu.
Maslačak je dragocjen dar prirode u što se možete uvjeriti i sami
Čaj maslačka za proljetni detox
Čaj od korijena maslačka izvrstan je proljetni detox.
Čaj od maslačka djeluje kao diuretik jer pospješuje izbacivanje viška vode iz organizma.
Dnevno šest tjedana, preporučljivo je piti po dvije šalice čaja od maslačka.
Njegova djelotvornost bit će veća ukoliko, dok ga pijete, barem jednom tjedno pojedete i porciju salate od maslačka.
Čaj možete pripremiti i tako što ćete pomiješati po žličicu osušenih listova, cvjetova i sitno isjeckanog korijena. Sve to stavite u posudu, prelijte šalicom vrele vode, poklopite i ostavite da odstoji 20 minuta.
Čaj zatim procijedite i zasladite žlicom domaćeg meda.
Salata od maslačka
Priprema:
Svježe listove maslačka operite, nasjeckajte i stavite u posudu. Prelijte ih maslinovim uljem, blago posolite po mogućnosti himalajskom soli jer je ona najčišća i najzdravija na Zemlji te začinite s nekoliko kapi svježe iscijeđenog limuna.
Recept za kavu od maslačka i cikorije
Zagrijte pećnicu na 200°C. Narežite jednaku količinu korijena cikorije i maslačka te ga posložite na papir za pečenje. Pecite 30 do 40 minuta, dok korijenje ne postane tamno smeđe boje. Ohladite i sameljite u mlincu za kavu.
U pola litre hladne vode dodajte 4-6 velikih žlica maslačka i cikorije. Lagano zagrijavajte i kada proključa, kuhajte na laganoj vatri 25-45 minuta.
Izlijte u šalicu i dodajte mlijeka po želji. Po želji možete dodati i malo prirodnog meda.
Uživajte u prirodnoj kavi koju ste sami vrijedno pripremili.
Napomena: Upotrebu maslačka u ljekovite svrhe trebate koristiti u manjim količinama ne duže od mjesec i pol jer mliječni sok maslačka, konzumiran u većim količinama, može dovesti do mučnine i povraćanja.
U preporučenim količinama, maslačak je jedan od jakih prirodnih lijekova, a nadohvat je ruke.