“5 načina da pobijedite proljetni umor”
Stalno ste umorni, spava vam se, pada vam koncentracija, nemate energije? Dobrodošli u proljeće. Zašto smo u proljeće umorni, umjesto da uživamo u jednom od najljepših godišnjih doba? Zašto proljetni umor neke pogađa više od drugih?
Nakon duge, hladne i oblačne zime, organizam s prvim toplim danima doživljava svojevrstan šok i potrebno mu je neko vrijeme da se prilagodi na nove vremenske prilike. Zbog toga proljetni umor jače pogađa ljude koji puno rade, slabo se kreću, nekvalitetno se hrane.
Proljetni umor ima jednostavno logičko i znanstveno objašnjenje: Ljudsko tijelo se treba prilagoditi vremenskim promjenama.
Sama pojava proljetnog umora pripisuje se jednoličnoj prehrani tijekom zime kao i dugim boravcima u zatvorenim i zagrijanim prostorima. U zimskim mjesecima, krvne žile se sužavaju kako bi se smanjila emisija topline i zadržala stabilna tjelesna temperatura.
S toplijim proljetnim vremenom krvne žile se šire, krvni tlak pada, krv brže teče, a mozak prima manje kisika koji se alocira na aktivniji metabolizam.
Pravilno spavanje
Kisik se u proljeće alocira na aktivniji metabolizam zbog čega se mozak uspava. To ponekad zna biti pravi problem za one koji moraju ostati budni.
Iznenadit će vas da rješenje nije više sna, naprotiv. Dužim spavanjem (više od 8 sati dnevno) povećat ćete umor i pospanost.
Ono što biste trebali učiniti, prema znanstvenicima, je zaspati prije ponoći i ustati ranije, umjesto zaspati kasno i kasno se buditi što će rezultirati još većim zamorom organizma.
Kava
Drugo popularno rješenje koje volimo kada se želimo razbuditi je kava. Svi volimo kavu, ali budite oprezni da ne prelazite zdravu dozu od 3-4 šalice (ne litre) dnevno.
Oprezno s kofeinom jer ako ga previše unesete, može doći do oponašanja stresnih reakcija tijela kao što su drhtavica, razdražljivost i hiperaktivnost. Kofein smanjuje i razinu vitamina B, što dovodi do umora i kroničnog nedostatka energije.
Ipak, jedna do tri šalice dnevno, većini ljudi može dobro doći. Zapamtite, kava iz kafića može biti i dvostruko jača od instant-kave.
Ako ste ljubitelj čaja, popijte koju šalicu zelenog čaja jer sadrži veću količinu kofeina, ali i drugih zdravih prednosti.
Donosimo pet savjeta kako pobijediti proljetni umor:
1. Fizička aktivnost
Trčanje, plivanje, joga ili neka druga fizička aktivnost, osobito u jutarnjim satima, povećat će razinu kisika, a samim time i probuditi vaš organizam. Pospanci ne bi trebali birati jogu i meditaciju u jutarnjim satima jer bi ih takve aktivnosti mogle još više uspavati.
Redovita vježba je jedan od najboljih načina da spriječite krizu s osjećajem općeg umora. Dok se krećete, dišete sve dublje poboljšavajući tako opskrbu tijela kisikom.
Vježbajte vani gdje vam svjež zrak može pomoći očistiti glavu, a prizori i zvukovi mogu djelovati stimulativno na osjetila. Uživajte u šarolikoj raznolikosti boja.
Vježbajte barem tri puta tjedno po sat vremena, kako biste potaknuli proizvodnju endorfina. Kada vam se počne spavati ili ste loše volje, započnite neku fizičku aktivnost, bilo da se radi o vježbama disanja, rastezanja ili nekim drugim više ili manje intenzivnim aktivnostima.
2. Pravilna prehrana
Nutricionisti na prvom mjestu savjetuju konzumiranje što više voća i ugljikohidrata te aktivnosti na svježem zraku s obzirom na to da se sama pojava proljetnog umora pripisuje jednoličnoj prehrani tijekom zime kao i dugim boravcima u zatvorenim i zagrijanim prostorima.
Ako želite ostati budni i biti puni energije, vaša hrana svakako mora biti bogata proteinima.
Specifična hrana koja može pomoći da ostanete budni je i tamna čokolada s velikom koncentracijom kakaa (barem 70 %) koji je i izvor kofeina.
Smanjite unos teških, masnih namirnica, šećer i brašno,a jedite što više zelenog povrća. Poželjno je da postepeno izbacite bijeli kruh, proizvode od pšeničnog brašna i da ih zamijenite integralnim žitaricama.
Također izbjegavajte slatkiše jer oni pomažu samo kratkotrajno jer podižu razinu energije, a pritom je spuštaju dok s druge strane, mješavina okusa agruma može vam podići razinu energije u minuti.
Dokazano je da kiselo voće poput naranče, limuna, kumkvata aktivira živce u ustima i grlu koji potom potiču moždane aktivnosti. Rezultat je osjećaj budnosti i odmora. Uz agrume, može pomoći i bilo što drugo što ima osvježavajući okus.
Posebno se pogubnim smatra manjak vitamina C, zbog čega je organizam skloniji obolijevanju, kao i pad krvnog tlaka zbog povećanja temperatura.
Kako se organizam ne bi dodatno opterećivao, preporučuje se što raznovrsnija, ali laganija prehrana, bogata južnim voćem i povrćem bogatim mineralima i vitaminom C.
Visoko na listi namirnica kojima bi trebalo obogatiti obroke su i tjestenina, krumpir, riža i žitarice koji povećavaju razinu šećera u krvi te potiču stvaranje serotonina odgovornog za dobro raspoloženje.
3.Voda
Trebali biste piti barem dvije litre vode dnevno. To će pomoći da eliminirate toksine koji su se nakupili tijekom zime. Kada ste žedni, već ste dehidrirali. Većina će posegnuti za čašom vode, tek kad tijelo osjeti žeđ, ali u stvarnosti to je posljednja mjera našeg tijela da dobije potrebnu hidrataciju.
Pokušajte uvijek pored sebe imati bočicu s vodom. Dodajte u vodu i malo limuna, osim ugodnog okusa limun je i izvor vitamina C.
Od dehidracije nas može spasiti samo voda, ne i gazirani sokovi i ostali napitci puni šećera. Voda poboljšava raspoloženje, motoričke funkcije i moć uma.
I hrana može biti dobar izvor vode. Svježe voće i povrće pomaže u hidratizaciji naših tijela jednako kao ičaša vode. Tijekom proljeća možda nećemo lako pronaći lubenice i dinje, ali zato bez problema možemo pronaći jagode, ananas i naranče.
4. Sauna
Učinkovito sredstvo za suzbijanju proljetnog umora je i sauna.
Ako vam mogućnosti dopuštaju priuštite si wellness centar. Svakako se nakon saune i hladnog tuša opustite i u jaccuziju. Ovaj postupak ponovite nekoliko puta. Osjećat ćete se puno bolje i energičnije.
Ako si ne možete priuštiti wellness centar, dovoljno je naizmjence se tuširati toplom i hladnom vodom, a započnite tako da se tri minute tuširate toplom zatim pola minute hladnom vodom, što bi trebalo ponoviti dva do tri puta.
Na taj ćete način aktivirati krvotok, a za dodatan učinak dobro se istrljajte ručnikom ili četkom.
Jutarnje tuširanje hladnijom vodom, osim što će poboljšati cirkulaciju, pomoći će vam da se osjećate bolje, svježije i budnije.
5. Glazba
Gdje god se nalazili, u javnom prijevozu, automobilu, uredu, kod kuće, pojačajte omiljenu glazbu. Glazba će izoštriti mentalni fokus i podići vaše raspoloženje.
Pokušajte slušati pjesme kojima znate tekstove, a možete i pjevati, to može pomoći s koncentracijom.
Nedavno istraživanje je pokazalo da sat vremena glazbe dnevno smanjuje umor. Usto, glazba jača i obnavlja stanice, što pridonosi jačanju energije u organizmu.
Pripazite samo da glazba bude prikladna, odnosno slušajte ono što znate da vas veseli.
Drugi je način da čujete glas voljene osobe. Ako nisu blizu, nazovite ih. Glas bliske osobe, pokazuju istraživanja, potiče u mozgu otpuštanje oksitocina koji pomaže u buđenju osjećaja bliskosti i pripadnosti. To brzo i djelotvorno smanjuje stres te vraća energiju.
Donosimo još nekoliko korisnih savjeta koji vam mogu pomoći u borbi protiv proljetnog umora:
- Proljeće je šareno – obogatite svoj jelovnik svim bojama s tržnice
- Ne zaboravite na žitarice poput ječma, leće i mahunarke koje su odlične za pročišćavanje organizma
- Na tržnici potražite mladi luk i hren te mladi češnjak – snažne neprijatelje viroza i prehlada
- Svakodnevno doručkujte jer će vam kvalitetan doručak dati energiju potrebnu za obavljanje dnevnih obaveza
- Jedite lagano i malo, ali često
- Pijte dovoljno tekućine, prvenstveno vodu i nezaslađene biljne čajeve
- Povrće pripremajte što kraće kako bi vrijedne tvari ostale očuvane
- Tople povrtne juhe su vrlo učinkovite za podizanje energije, a pomoći će i sokovi od svježeg voća i povrća
Krećite se što više i dišite duboko
Pobijedite proljetni umor i počnite uživati u ljepotama proljeća koje će goditi vašem duhu i tijelu.